• Zagraj w Unihokej z Feniksem

Klub Sportowy Feniks Opoczno zaprasza do wspólnego grania w UNIHOKEJA! Zamierzamy utworzyć seniorską drużynę w Opocznie i uczestniczyć w Polskiej Lidze Unihokeja, a dalej promować ten sport wśród najmłodszych!

WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO GRY W TĄ ODMIANĘ HOKEJA ZAPRASZAMY DO KONTAKTU Z KLUBEM FENIKS! DOŁĄCZ DO NAS!

logofullOsoby odpowiedzialne za sekcję unihokeja w LKS Feniks: Marcin Jachimowski (tel. 695 777 962) oraz Szymon Rogulski (tel. 609584 974).

Warto dodać, że osoby z naszego klubu występują w turniejach w barwach łódzkich drużyn i mogą pochwalić się już dzisiaj małymi sukcesami!

Chcesz dobrze się bawić i stworzyć coś nowego w naszym mieście? Zapraszamy! Feniks – Pozytywna filozofia sportu 🙂

Czym jest unihokej: Unihokej (zwany również floorballem) to dyscyplina sportowa, której utworzenie przypisywane jest Szwedom. Unihokej najłatwiej porównać do hokeja na lodzie, ale w mniej brutalnej formie oraz bez łyżew bądź krążka a mecze prowadzone są przez dwóch równouprawnionych sędziów.

Zawodnicy występują w strojach sportowych i posługują się wykonanymi z tworzywa sztucznego kijami. Dopuszczalne jest, aby zawodnicy rozgrywający używali ochraniaczy oraz okularów ochronnych. Bramkarze wyposażeni są w specjalne stroje oraz kaski ochronne, które mają za zadanie zapewnić im bezpieczeństwo podczas gry, i w pewnym stopniu, ułatwić interwencje.

Ogólne zasady gry w Unihokeja:

Drużyna składa się z pięciu zawodników grających w polu oraz bramkarza. Bramkarz może zostać przez trenera czasowo zdjęty z boiska i wymieniony na zwykłego zawodnika w polu. W trakcie meczu każda drużyna może zmieniać zawodników dowolną ilość razy, wymiana może być pojedyncza lub całkowita ale zawsze w strefie zmian.

Zawodnicy mogą kontrolować piłeczkę jedynie blendą – nie mogą używać rąk, ramion ani głowy. Jedynie raz można użyć innych części ciała (przed kolejnym dotknięciem piłki ciałem, gracz musi najpierw posłużyć się blendą). Taki przywilej może wykorzystać odbierając wysoką piłkę na klatkę piersiową (lecz nie może wtedy odrywać obu stóp od ziemi), lub przyjmując ją stopą podczas podania od zawodnika ze swojej drużyny. Nie można używać nogi do strzału na bramkę ale dopuszcza się jednorazowe podanie nogą.

Dopuszcza się kontakt zawodników ale tylko bark w bark, zabronione jest popychanie lub blokowanie zawodnika. Zawodnik chcący odebrać piłeczkę przeciwnikowi nie może uderzyć go bezpośrednio w kij, ani go blokować lub podbijać, możliwe jest przejęcie tylko po kontakcie kija z piłką. Nie stosowanie się do tych przepisów może skończyć się dla gracza 2-minutową lub 5-minutową karą. W przypadku ewidentnego łamania przepisów i nie sportowego zachowania zawodnik może dostać karę meczową.

Piłka: Mecze rozgrywane są ważącą 23 gramy plastikową piłeczką o średnicy 72 mm wraz z 26 otworami, każdy o średnicy 10 mm.

Kije: Kije mają długość trochę powyżej metra. Zrobione są z plastiku lub z lekkiego włókna węglowego. Sam trzon (kij bez blendy) nie jest dłuższy niż 99 cm.

Czas gry: Czas gry wynosi 3 x 20 minut, po każdej tercji następuje 10 minut przerwy. Jeżeli mecz musi być rozstrzygnięty, a po 60 minutach gry widnieje wynik remisowy rozgrywa się trwającą 10 minut dogrywkę. Jeżeli rozstrzygnięcie wciąż nie zapada przeprowadza się serię rzutów karnych. Każdej drużynie przysługuje po jednej przerwie meczowej.

Wymiary boiska: Wymiary boiska do gry: Pole do gry to prostokąt 40 × 20 metrów otoczony przez bandy o wysokości 50 centymetrów, zaokrąglające się przy rogach boiska. Bramka ma wymiary 1,60 × 1,15 metrów i 65 cm głębokości. Punkty rzutów sędziowskich znajdują się na linii środkowej, jak również na domyślnym przedłużeniu linii bramkowych, w odległości 1,5 m od dłuższych boków bandy.

Sędziowie: Mecz jest prowadzony przez dwóch równouprawnionych sędziów, którzy znajdują się po przeciwległych stronach boiska.

Bramkarz: Każdy bramkarz jest wyposażony w specjalny strój ochraniający nogi i tułów oraz kask ochraniający głowę. Bramkarz nie może posługiwać się kijem, może łapać piłkę rękoma ale tylko w polu przed bramkowym. Poza polem bramkarz jest traktowany jak zwykły zawodnik i nie może dotykać piłki.

Zapraszamy do wspólnego tworzenie drużyny unihokeja pod skrzydłami Klubu Sportowego Feniks Opoczno!