Biegaczka LKS Feniks Opoczno na 43. Maratonie Dębno

• Biegaczka LKS Feniks Opoczno na 43. Maratonie Dębno

W 43. Maratonie Dębno 3 kwietnia pobiegła reprezentantka LKS Feniks Opoczno Katarzyna Matysiak. W zawodach sportowych cieszących się dużą popularnością, wystartowało 2102 uczestników. Maraton w Dębnie zdominowali biegacze z Kenii, zwyciężył Cosmas Mutuku Kyeva z wynikiem 2:11:56 który o prawie dwie minuty wyprzedził Davida Kiprono Metto. W gronie kobiet triumfowała Stellah Jepngetich Barsosio rezultatem 2:33.13. Druga na mecie Gladys Jepkurui Biwott uzyskała czas 2:44:00.

Z Polaków najszybciej dystans 42 km 195 m pokonał Piotr Cypryański w 2:33:41 zajmując dziewiąte miejsce. W gronie kobiet piąta była Wioletta Paduszyńska, która ukńczyła bieg z czasem 2:58:43.

Katarzyna Matysiak dystans 42 km 195 m pokonała z czasem 03:25:52 zajmując 277 miejsce w kategorii open, 15 miejsce w kategorii open kobiet oraz 9 miejsce w kategorii K-30.

Pierwsza edycja tego maratonu została zorganizowana w 1966 roku. Zawody należą więc do najstarszych, ale też do najszybszych w Polsce. Średnia 10 najlepszych wyników kobiet wynosi 2:33:12, a mężczyzn 2:11:33. Trasa posiada atest PZLA i wytyczono ją głównie ulicami Dębna oraz poza miastem zalesionymi drogami o nawierzchni asfaltowej (98%) oraz kostce brukowej (2%).

Na zdjęciu Katarzyna Matysiak z Jerzym Skarżyńskim (Reprezentantem Polski w pucharze świata i Europy w maratonie. Podczas zawodów Przyjaźń-84 zajął 4. miejsce. 15. zawodnik mistrzostw Europy 1986. W 1989 zwyciężył w Maratonie Warszawskim. Trzykrotny medalista mistrzostw Polski seniorów).